1. Immunrendszer, mint életünk folyamatos fenntartója és sokoldalú támogatója

    Az immunrendszerről eredetileg azt feltételezték hogy az kizárólag a szervezet kórokozók elleni védekezőképességéért felel. Ha jól működik, könnyen és gyorsan leküzdjük a fertőző betegségeket, vírusokat, baktériumokat, parazitákat stb. A legyengült immunrendszer, pl. idős embereknél nem megfelelően reagál a különböző kórokozókra. Ennek többek között az a következménye, hogy általában az idős emberek immunrendszere alig, vagy egyáltalán nem reagál a védőoltásokra, holott éppen ők szorulnának rá legjobban, hogy a védőoltások hatékonyak legyenek. Kísérletekben kimutatták, hogy az immunszabályzó gyógygomba kivonatok alkalmazásával a védőoltások hatékonyságát is jelentősen növelni lehet: az immunrendszer ebben az esetben jobban felismerte védőoltásokat.

    Az immunrendszer nem megfelelő működése annak a túlműködése is: ez vezethet allergiás vagy autoimmun megbetegedésekhez.

     

    Az allergiás megbetegedéseknél az immunrendszer nem tanult meg megfelelően bánni az un. allergénekkel, amik lehetnek pl. pollen, poratka, állatszőr stb. Bizonyos anyagok az immunrendszer túlreakcióját váltják ki. Ebben az esetben is az un. adapotgén hatóanyagok, mint a gyógygomba vagy apigenin kivonatok képesek az immunrendszert szabályozni, annak túlreakcióját csökkenteni vagy megszüntetni.

    Az autoimmun megbetegedéseknél az immunrendszer működése megzavarodik és az megtámadhatja a test különböző szerveit, úgy viselkedve velük, mintha azok kórokozók lennének. A túlműködést is csökkenthetik az un. adaptogén hatóanyagok.

    Rákbetegségek esetében állatkísérletekben kimutatták, hogy a megfelelően aktívált falósejtek vagy természetes ölősejtek (NK) képesek akár az összes kívülről befecskendezett ráksejtet elpusztítani. Ha azonban a nagyobb tömegű ráksejtek az immunrendszer működését megzavarják, azt gyakorlatilag deaktiválják, akkor azok akár elősegíthetik az áttétek kialakulását a tumorsejtek körüli érképződés kialakításával és fokozásával. Ezért kiemelkedően fontos rákbetegségek eseténben az immunsejtek és különösen a falósejtek aktivitásának szabályzása, erősítése adaptogén hatóanyagokkal.

    A falósejteknek az érelmeszesedés folyamatában is kiemelkedő, sőt kulcsszerepe van, hiszen azok megzavarodott működésük következtében hozzájárulnak az érelmeszesedésre jellemző gyulladásos folyamatok elindításában és fenntartásában. A falósejtek un. foam sejtekké változnak, amelyek elengedhetetlen elemei az érelmeszesedésnek. Nem véletlen, hogy érelmeszesedés esetén azt tapasztalták, hogy az ízületi gyulladás, az SLE vagy a szívinfarktus valószínűsége is jelentősen növekszik pusztán abból kifolyólag, hogy az növeli a szervezet gyulladásszintjét.

    Az immunszabályzás az érelmeszesedés gátlásához is hozzájárulhat, sőt, bizonyos esetekben akár visszafordíthatja azt.

    Az immunsejtek közül elsősorban a falósejtekről az utóbbi években kiderült, hogy nemcsak a kórokozók és a rákbetegségek elleni harcban, hanem testünk regenerációs folyamatában is nélkülözhetetlen szerepet töltenek be. Nevezetesen a falósejtek képesek testünk különböző részeiben – sérülések esetén – az ott szunnyadó regeneráló őssejteket életre kelteni, aktiválni, amik aztán a sérüléseket kijavítják. Amennyiben a falósejtek nem tudják aktiválni megfelelően az őssejteket, az életveszélyes komplikációkhoz, pl. a sebgyógyulás akár teljes elmaradásához vezethet. A falósejtek őssejt aktiváló kulcsszerepét kimutatták többek között a bőrben, májban, szívben, agyban, érrendszerben, vázizomzatban, csontozatban, hajhagymákban stb. Ezzel is magyarázható, hogy a falósejteket szabályzó, aktiváló gyógygomba és apigenin kivonatok alkalmazásával egyidejűleg megfigyeltek szokatlan állapotjavulást pl. sebgyógyulás, szívizomsorvadás, csontritkulás esetén is.

    Az adaptogén hatóanyagok az immunrendszer szabályozásán keresztül regenerálják, ellenállóvá teszik a szervezetünket. Ezt a funkciójukat a hagyományos izolált vitaminok és ásványi anyagok nem tudják helyettesíteni.

  2. További cikkeink

  3. Lelkiállapot és betegségek

    A gyógygomba kivonatok egy részéről klinikai kísérletekben is megállapították, hogy javítják a kedélyállapotot, enyhítik a depressziót, csökkentik a félelmi állapotokat, sőt, időskori megromlott elmeállapot esetén (pl. Alzheimer esetén) is képesek lehetnek segíteni. Elképzelhető, hogy a kivonatok egészségre gyakorolt hatásának egy része hangulatjavító hatásuknak köszönhető.(1,2) A depressziótól, ami súlyosan károsíthatja az egészséget a népesség 17-20%-a szenved.(3) 50-60%-al növeli az elhalálozás valószínűségét. Hatása öss ..
    Tovább
  4. Kórokozók és immunrendszer

    Az immunrendszer és kórokozók viszonya az emberi társadalmak fejlődésében jelentős szerepet tölt be. A behurcolt betegségek eredményeképp Mexikó népessége 1518-tól 100 év alatt 20 millióról 1,6 millióra csökkent. Az említett kontinensek meghódítását nem annyira a fegyvereiknek, hanem a behurcolt betegségeknek köszönhették az európaiak.

    Tovább
  5. A paraziták bennünk vannak

    A rákbetegségek 15-20%-áért a vírusfertőzéseket teszik felelőssé. Többek között előidézhetik a leukémia, emlőrák, tüdőrák, májrák és nőgyógyászati tumorok kialakulását is. Talán kevésbé ismert, hogy a vírusok és bizonyos baktériumok az agy megbetegedéseit is okozhatják. Elősegíthetik pl. a skizofrénia, depresszió, bipoláris rendellenesség és kényszer cselekvéssel járó megbetegedések kialakulását. Egyes esetekben az is gyanítható, hogy vírusok hozzájárulhatnak az emberi magatartásformák, hajlamok megváltozásához, pl. elősegí ..
    Tovább